6

Palenie szkodzi zdrowiu, ale czasem może pomóc:-)

Posted by PiotRRek on 20 stycznia 2011 in Z życia wzięte |

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w tym wpisie nie mam zamiaru udowadniać ani przekonywać o dobroczynnym wpływie palenia papierosów na zdrowie. Palenie szkodzi zdrowiu nie tylko osobie czynnej, ale i biernej w otoczeniu dymu. Jest to fakt niezaprzeczalny.

W moim indywidualnym przypadku jest jednak druga strona medalu. W związki z tym, że ostatnio jestem jednym wielkim kłębkiem nerwów i jakoś nie bardzo jestem wstanie póki co sobie z tym poradzić zacząłem  nieco popalać. Nie dużo. Maksymalnie cztery papierosy dziennie. Wiem, że to nie jest dobre rozwiązanie i nie mam zamiaru się wciągać w jakiś nałóg. (Pewnie na początku każdy tak mówi:)) No, ale spokojnie. Jeśli chodzi o takie kwestie to mam dosyć silną wolę i nie poddam się tak łatwo.

Dobra, do rzeczy. Od wielu, wielu lat mam na karku inny nałóg. Jest nim obgryzanie paznokci u rąk. Wiem, że nie ma się czym chwalić, tym bardziej, że moje paznokcie i skórki przy nich wyglądają już naprawdę okropnie. Tak sobie ostatnio uświadomiłem, że obgryzam je już co najmniej 16 lat, co stanowi 1/3 mojego życia, troszkę się tym przeraziłem, bo to już w końcu tyle lat…

Nie obgryzam paznokci na każdym kroku, bo zdaję sobie sprawę, że na rękach, a szczególnie pod paznokciami jest dużo zarazków, więc dokonuję tego procederu głównie w domu, po uprzednim bardzo dokładnym umyciu rąk. Byłem w zasadzie przekonany, że to wystarczy, ale teraz już wiem, że się myliłem.

Paląc papierosa ten dym i syf wchodzi pod paznokcie i mimo dokładnego umycia rąk, w trakcie obgryzania paznokci, bardzo wyczuwalny jest ten specyficzny posmak nikotyny. Właśnie to mi uświadomiło, że nawet najdokładniejsza higiena dłoni jest niewystarczająca, bo z całą pewnością tak samo się to ma do zarazków, które w dodatku są niewidoczne i bezsmakowe, więc nie mamy pojęcia o ich obecności.

Mimo, że już wcześniej podejmowałem kilka prób zaprzestania obgryzania, to jakoś zawsze do tego wracałem. Jakoś tak wychodziło. Nie miałem chyba z resztą wystarczającej motywacji. Teraz już mam. Postanowiłem walczyć z tym nawykiem. Zobaczymy jak długo mi się uda wytrwać bez obgryzania. Do tej pory, mój najdłuższy okres abstynencji w tym temacie wynosi jakieś 3 tygodnie.

W taki oto sposób papierosy, mimo iż same w sobie są niezdrowe, ale pomogły mi uświadomić sobie pewne rzeczy. To w gruncie rzeczy całkiem pozytywne, bo palić nałogowo nie mam zamiaru i zrobię, co w mojej mocy, by nie poddać się temu nałogowi. Was też przestrzegam zarówno przed paleniem papierosów jak i przed obgryzaniem paznokci. Nie warto.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2008-2020 vxp.pl All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.